Emblema
J. Biliūno g. 57, LT-29111 Anykščiai,  tel., faks. (8  381) 54 235,  el. paštas anykcentras@gmail.com

Projektai ir programosProjektas "Kompleksiškai teikiamos paslaugos šeimoms Anykščių rajono savivaldybėje"


Trukmė: 2017-2019 m.

Rėmėjas:
Europos socialinis fondas

Vykdytojas: Anykščių rajono savivaldybės administracija

Partneriai:
Anykščių socialinės gerovės centras
Anykščių vaikų ir jaunimo užimtumo centras

Projekto tikslas -  sudaryti sąlygas visoms Anykščių rajono šeimoms, auginančioms vaikus, gauti kompleksiškai teikiamas paslaugas, siekiant įgalinti šeimas įveikti iškilusius sunkumus ir krizes.

Projekto metu Bendruomeniniuose šeimos namuose, adresu Vilniaus g. 10, Anykščiai, šeimos turi galimybę gauti nemokamas psichologo, socialinio darbuotojo konsultacijas (teikiamos tiek individualios, tiek grupinės (šeimų) konsultacijos), taip pat taikinamojo tarpininkavimo (mediacijos) paslaugas. Anykščių vaikų ir jaunimo užimtumo centre, adresu J. Biliūno g. 57, Anykščiai, šeimos gali gauti šeimos įgūdžių ugdymo, sociokultūrines bei vaikų priežiūros paslaugas (vaikams nuo 3 iki 7 m.). Organizuojami vaikų klubo, šeimų klubo užsiėmimai, pozityvios tėvystės mokymai.
Visomis teikiamomis paslaugomis šeimos, gyvenančios Anykščių rajone, gali naudotis nemokamai.
Dėl aukščiau išvardintų paslaugų reiktų kreiptis į Bendruomeninius šeimos namus, adresu Vilniaus g. 10, Anykščiai, tel. 8 600 99641, el. p. asocger@gmail.com, kur bus suteikta visa reikalinga informacija.


Didžiųjų švenčių belaukiant

Su žiema atkeliauja ir visų mūsų laukiamos šventės. Mažus ir didelius užburia Kalėdųdvasia. Adventas – laikas, kai susimąstome, ką reiškia laukimas šiame skubėjimo amžiuje. Ramus, sutelktas į paprastas, bet svarbias būties akimirkas. Adventas skirtas tam, kad lauktume, tačiau lauktume, nesudėję rankų. Ne tik aktyvūs mūsų veiksmai, tačiau ir kasdienis neabejingumas, mintys, žodžiai. Gruodžio 14-15 d. mūsų centriuke ir buvo suorganizuota savaitgalinė-patyriminė stovykla ,,Didžiųjų švenčių belaukiant“. Jos metu vyko patyriminė pamoka- diskusija ,,Atsiverkim gerumui“. Jos tikslas: ugdyti gebėjimą ruoštis bei laukti kiekvienos šventės kaip didžiulio stebuklo, sudaryti galimybes bendradarbiavimui, pagarbai, tarpusavio supratimui, atleidimui ir susitaikinimui, ugdyti savo gražiausius charakterio bruožus ir Naujus metus pradėti labiau savimi pasitikint. Vyko Adventinės- edukacinės dirbtuvėlės „Sukurk šventinį kvapą“. Jų metu buvo siekiama sukurti jaukią ir šiltą šeimos atmosferą, kuri atspindėtų lietuvių liaudies Advento ir Kalėdų laukimo papročius bei tradicijas, per kūrybinį darbą pajusti Kalėdų laukimo džiaugsmą, nes galėdami veikti savarankiškai –stiprinsime pasitikėjimą savimi; patirsime daug įspūdžių dirbdami kartu su draugais ir tėveliais. Veikla skirta kelti dalyvių sąmoningumą, puoselėti teigiamas charakterio savybes ir pozityvumą, gerinti santykius su kitais žmonėmis, ypač tėvais. Emocinio pažinimo užsiėmimo metu buvo siekiama ugdyti emocijų bei dėmesingo įsisąmoninimą, judesį ir kūrybišką fizinį aktyvumą, sutelkti dėmesį į svarbius asmenybės tobulinimosi aspektus, padėti mokytis dėmesingumo, nusiraminimo, pykčio atpažinimo, spręsti bendravimo, pasitikėjimo savimi problemas. Lazerio Kalėdinių dekoracijų dirbtuvėse buvo sudarytos galimybės bendradarbiavimui, pagarbai, tarpusavio supratimui, dalyvių savivertės, žingeidumo, gebėjimo prisiimti atsakomybę, kūrybiškai mąstyti, bendrauti, dirbti ir ilsėtis komandoje ugdymui. Prasmingą savaitgalį užbaigėme pramogaudami Apollo kine, kartu su Adamsų šeimynėle... Veiklos finansuojamos Europos struktūrinio fondo lėšomis, įgyvendinant projektą "Kompleksiškai teikiamos paslaugos šeimoms Anykščių rajono savivaldybėje".

 


Raktas į asmeninę sėkmę

Paskutinę rugpjūčio savaitę Anykščių vaikų ir jaunimo užimtumo centre šurmuliavo dieninėšeimų stovykla,, Raktas įasmeninę sėkmę“. Dažnai žmonės žiūri į emocijas kaip į stichiją, kurios negali pakeisti ar kontroliuoti. Šios stovyklos metu stengėmės pakeisti santykį su emocijomis, tapti jų šeimininkais, o ne vergais. Dalyviai mokėsi praktinių metodų, kurių pagalba toliau galės kontroliuoti savo stresą bei kitas emocijas. Užsiėmimų metu buvo pristatomos ir mokomos technikos, nereikalaujančios specialaus pasiruošimo ar ilgalaikio mokymosi, taip pat yra nesunkiai įvaldomos ir lengvai pritaikomos kasdieniniame gyvenime. Su psichologės pagalba išsiaiškinome kaip veikiami emocijų perdėtai sureikšminame nesvarbius dalykus, o svarbių dažnai neįvertiname. Tuomet matome iškreiptą pasaulį ir priimame „neteisingus“ sprendimus, dėl kurių po to gailimės. Maža to, apima jausmas, kad gyvenimas neteisingas ir mums nesiseka. Veiklų metu mokėmės suvaldyti emocijas- sustabdyti užvaldančią neapykantą, pagiežą arba pyktį, kad būtų lengviau ir paprasčiau bendrauti ir aptarti aktualius klausimus su aplinkiniais darbe, mokykloje ar šeimoje... Išsiaiškinome kaip mūsų mintys sugeba valdyti tokią sudėtingą sistemą, kaip žmogaus organizmas, mokėmės kontroliuoti savo emocijas, įklausyti, o svarbiausia – išgirsti savo kūną. Išvykos metu pasitelkiant vizualinę emocijų išraišką per kiną, bandėme ugdyti emocinį intelektą tobulinti bendravimo, įgūdžius, skatinti meninį pajautimą, teigiamas emocijas. Labai tikimės, kad gebėjimas atpažinti ir kontroliuoti savo emocijas padės efektyviau ir rezultatyviau elgtis, lengviau pasiekti savo tikslų ir bendrauti su aplinkiniais. Emocijų valdymo įgūdžiai pravers visose gyvenimo srityse . Veikla finansuojama Europos struktūrinio fondo lėšomis, įgyvendinant projektą "Kompleksinės paslaugos šeimai Anykščių rajono savivaldybėje".

 Turininga savaitė


Anykščių vaikų ir jaunimo užimtumo centre 2019 m. birželio 25- 29 dienomis, vyko šeimos dieninė, patyriminė, meno terapijos, vasaros stovykla ,,Stebiu- klausau- kuriu- bendrauju“. Stovyklos metu dalyviai turėjo galimybę sudalyvauti įdomiose, nekasdienėse veiklose. Vyko užsiėmimai, kurių metu dalyviai bandė kalbėti rankomis, klausyti akimis, liesti širdimi. Per emocijas menas veikia ir visą asmenybę, skatindamas ją tobulėti, kūrybiškai spręsti iškylančias problemas. Judesio teatro užsiėmimo metu dalyviai mokėsi patirti šokio teikiamą džiaugsmą ir energiją, kai šokame taip kaip mokame ir taip kaip jaučiame, kai kūnas atsipalaiduoja ir visiškai paklūsta muzikai. Neišdildomus įspūdžius paliko tapymas ant šilko. Užsiėmimo metu buvo siekiama praturtinti jutiminę patirtį, bendravimo įgūdžius, emocinį intelektą, vaizduotę. Piešimas simbolių kalba- užsiėmimo metu dalyviai turėjo galimybę instinktyviai rinktis piešimo priemones ir eksperimentuoti, išlaisvindami savo vaizduotę. Jiems buvo suteikta visiška laisvė- pasak psichologės Jolantos, kai dalyvis gauna leidimą elgtis visiškai laisvai, bežaisdamas su spalvomis, jis išreiškia savo jausmus. Piešinys išties gali daug ką pasakyti: emocinę būseną, santykius su aplinka...Garsų meditacijos metu dalyviai mokėsi susitelkti į garsą, kvėpavimą. Stovyklos metu netrūko ir pažintinių pramoginių išvykų. Dalyviai aplankė Panevėžio miesto dailės galeriją ir sudalyvavo edukacinėje programoje ,,Keramikos kūrinius sudėk į paveikslą“. Kiekvienas užsiėmimo dalyvis gavo po lapą, kuriame pavaizduota dvylika objektų, atspindinčių keramikos kūrinius. Buvo surengta ekskursija po Keramikos paviljoną, supažindinanti su Panevėžio tarptautinių keramikos simpoziumų kūrinių kolekcija ir pavaizduotais keramikos darbais. Po ekskursijos kiekvienas burtų keliu išsitraukė tris paveiksliukus iš dvylikos galimų su pavaizduotais objektais ir originaliai juos interpretuodamas kūtė siurrealistinį piešinį. Kokia gi stovykla be filmo- neaplenkėme ir Forum Cinemas. Savaitė geroje kompanijoje, dalyvaujant įdomiose, prasmingose veiklose pralėkė kaip akimirka, bet visada mums lieka prisiminimai. Visada lieka kita galimybė vėl pabūti kartu, kartu sportuoti, bendrauti, žaisti ir draugauti. Linkime visiems geros vasaros ir svarbiausia nesustoti: nesustoti ieškoti, nesustoti tobulėti, nesustoti judėti. Stovykla nemokama, veiklos finansuojamos Europos struktūrinio fondo lėšomis, vykdant projektą ,,Kompleksiškai teikiamos paslaugos šeimoms Anykščių rajono savivaldybėje“.

 Mano slaptas šaltinis

2019 m. balandžio 13-14 dienomis Anykščių vaikų ir jaunimo užimtumo centre vyko savaitgalinė- patyriminė meno terapijos stovykla skirta šeimoms. Veikla finansuojama Europos struktūrinio fondo lėšomis, įgyvendinant projektą "Kompleksinės paslaugos šeimai Anykščių rajono savivaldybėje".Patyriminė meno terapijos stovykla ,,Mano slaptas šaltinis” skirta visiems, kurie domisi asmenybės vidinio pasaulio raiška kūryboje bei asmeniniu augimu kūrybiniame procese. Dalyvavimas šioje stovykloje – tai puiki proga mokytis meno terapijos metodų asmenino patyrimo būdu, sudaromos sąlygos asmeniškai patirti meno terapijos poveikį. Dalyvavimas meno terapiniame procese- tai galimybė atverti “langą” į savo vidinį pasaulį, spalva ir meno formomis įkūnyti savo jausmus, nuotaikas; tai galimybė pamatyti save naujai bei priimti save visą, tai galimybė tapti labiau emociškai stabilesne, sąmoninga bei atsakinga asmenybe. Galų gale, tai puiki galimybė suteikti laiką sau kuriant. Šiuose užsiėmimuose mokėjimas piešti, šokti nėra būtinas. Skatinamas nuoširdus ir spontaniškas dalyvavimas.

 Pozityvioji tėvystė

Tėvystės mūsų nemoko mokykloje, vaikų ugdymu dažniausiai susidomima post factum – susidūrus su vaiko auklėjimo sunkumais. Anykščių vaikų ir jaunimo užimtumo centras, vykdydamas Anykščių rajono savivaldybės projektą ,,Kompleksiškai teikiamos paslaugos šeimoms Anykščių rajono savivaldybėje“, organizuoja pozityviosios tėvystės mokymus. Šie mokymai skirti šeimoms, norinčioms tobulinti ar įgyti tėvystės įgūdžių, siekiant išugdyti geriausias tėvų ir vaikų savybes bei padėti jiems atskleisti savo gebėjimus ir galimybes. Psichologė Neringa Grybienė kartu su tėveliais aiškinasi, kaip pozityvus ugdymas taikomas praktikoje, kokie yra šiuolaikiniai tėvai ir kokius vaikus siekiame užauginti. Šia paslauga nuo projekto vykdymo pradžios jau pasinaudojo 61 asmuo - 5 grupės. Numatome organizuoti tėvų grupes, kurios bus pozityviosios tėvystės mokymų tąsa. Jose tėvai gilins ir plės savo psichologines žinias.

 


Savaitgalinė šeimų stovykla „Pozityvaus bendravimo galia“

Kiekvienas nė nesusimąstydamas pasakys, kad bendrauti visada smagiau su tuo žmogumi, kuris yra linksmas ir patenkintas, o ne su tuo, kuriam nuolat viskas negerai. 2019 m. vasario 9-10 dienomis, savaitgalinės šeimų stovyklos metu, dalyviai mokėsi pozityvaus bendravimo paslapčių – ugdė atsakomybę ir pagarbą vienas kitam, mokėsi įveikti sunkumus ir kylantį stresą, atrado ir labiau pažino save, stiprino pozityvų mąstymą, stengdamiesi negalvoti apie negatyvius dalykus, ugdė supratingumą bei empatiją. Kūrybinė programa, skirta tėvams ir vaikams, padėjo atsiskleisti asmenybei, naujiems talentams bei gebėjimams, stiprino komunikacinius gebėjimus realiame gyvenime, padėjo puoselėti tarpusavio santykius šeimos nariams, formuotis teigiamai savivertei, pajusti kūrybinį džiaugsmą... Bet svarbiausia, stovyklos dalyviai suprato, kad mūsų mintys ir nusitekimas kuria mūsų gyvenimą.

 


Pozityvios tėvystės mokymai keičia tėvų požiūrį

Pasibaigė ketvirtos grupės pozityviosios tėvystės mokymai. Anykščių vaikų ir jaunimo užimtumo centro organizuotuose mokymuose tėvai, auginantys vaikus, sužinojo efektyvių ir pozityvių drausminimo būdų, mokėsi valdyti jausmus ir suprasti savo vaikus. 2018 m. spalio, lapkričio mėnesiais, kas savaitę, (6 užsiėmimai - 12 akademinių valandų) vykusiuose susitikimuose mokymų dalyviai susipažino su vaikų raidos ypatumais, išgirdo, kaip kurti tvirtesnį ryšį su sūnumi ar dukra, kaip reikėtų elgtis konfliktinėse situacijose. Praktinių užsiėmimų metu tėvai intensyviai dirbo su savimi ir daugelis jų pamatė, kur klydo bendraudami su vaikais. Tad dar vykstant mokymams, pradėjo keisti savo požiūrį ir elgesį. Tėvų nusiteikimas kitaip bendrauti su vaikais tikimės išliks ir pasibaigus mokymam. Pozityvios tėvystės mokymai, skirti tėvams ir globėjams, - projekto “Kompleksiškai teikiamos paslaugos šeimoms Anykščių rajono savivaldybėje” dalis. Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis. 

 

AVJU centre šurmuliavo stovyklautojai

Šiltuoju metų laiku, vienas populiariausių atostogų leidimo būdų- vasaros stovyklos. 2018 m. birželio 18-22 dienomis, Anykščių vaikų ir jaunimo užimtumo centras, vykdydamas projektą ,,Kompleksiškai teikiamos paslaugos šeimoms Anykščių rajono savivaldybėje“, vaikus ir jų tėvelius sukvietė į stovyklą ,,Harmoninga šeima“. Stovyklautojai ne tik smagiai leido laiką, bet ir įgijo daug naujų žinių ir patirčių. Ši vasaros dienos stovykla buvo puiki galimybė turiningai, linksmai ir prasmingai su savo bendraamžiais, tėveliais bei svečiais leisti laiką. Prasmingai paminėjome ne be reikalo, nes stovyklos metu aplankėme arbatinę ,,Arbatos magija“. Čia stovyklautojai sužinojo kiek žolynai savyje yra sukaupę neįtikėtinų lobynų. Visų nosytes maloniai džiugino džiūstančių žolelių kvapai. Neišdildomą įspūdį paliko iš lietuviškų vaistažolių pagamintos arbatos gėrimo pamoka. Dar ilgai stovyklautojai prisimins Žydrės Saprigonaitės jogos užsiėmimą bei kvapų terapiją, Anykščių r. sav. visuomenės sveikatos biuro specialistės Monikos Meškauskaitės sveikatinimo užsiėmimus, linksmai ir turiningai praleistą laiką kartu su Rotary klubo nariais, išvyką į Pavilnio jaunųjų gamtininkų stotį, regioninio parko specialisto Rolando Lančicko gamtos pamokėlę, bioenergetikės Svetlanos Smertjevos meditaciją bei psichologės Jolantos Davidonienės užsiėmimą. Visų šių veiklų metu stovyklautojai mokėsi bendrauti, puoselėti draugystę, džiaugtis tikrais nuotykiais ir patys juos kurti. Daug sužinojo apie teigiamų emocijų svarbą, vienas kito pajautimą, supratimą susiklausymą. Išmoko save geriau pažinti, apibūdinti savo savijautą, pažinti ir harmonizuoti emocijas, atsipalaiduoti reikiamu metu, nusiraminti. Stovykla pasibaigė, bet įspūdžiai dar ilgai neišblės.

 

Pozityvioji tėvystė

Anykščių vaikų ir jaunimo užimtumo centras, vykdydamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų finansuojamo projekto ,,Kompleksiškai teikiamos paslaugos šeimoms Anykščių rajono savivaldybėje‘‘, organizuoja pozityviosios tėvystės mokymus. Pasibaigė jau antrosios grupės mokymų ciklas. Jų metu tėvai mokėsi pažinti ir suprasti vaikų konfliktų priežastis ir numatyti pagalbos vaikui galimybes, mokantis spręsti konfliktines situacijas jau ankstyvoje vaikystėje

 

Pasibaigė stovykla skirta šeimoms

2017 m. birželio 19-23 dienomis Anykščių vaikų ir jaunimo užimtumo centre vyko pirmoji stovykla šeimoms ,,Sveika šeima – sveiki vaikai“. Ši stovykla buvo suorganizuota pagal Anykščių rajono savivaldybės projektą ,,Kompleksiškai teikiamos paslaugos šeimoms Anykščių rajono savivaldybėje“. Jos metu dalyviai stiprino tarpusavio santykius, lavino bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius, mokėsi leisti laisvalaikį kartu, pažinti vienas kitą. Stovyklos veiklos buvo kirtos ne tik pailsėti bei pasidžiaugti atostogomis, bet ir atverti duris į sveikesnį, laimingesnį gyvenimą. Tai ir sveikatingumo ugdymo stovykla. Nors stovyklautojai dalyvavo skirtinguose užsiėmimuose, profesionalių sveikatos mokytojų pagalba stovykloje buvo kuriama draugiška, jauki ir visus dalyvius vienijanti aplinka.
Stovyklos programoje buvo numatyta meno, garso, dainavimo terapijos, diskusijos, paskaitos, seminarai bei įvairių rūšių meditacijos, jogos užsiėmimai. Visą savaitę vyko specialios, originalios ir įdomios bendravimo, bendradarbiavimo, sveikos gyvensenos ugdymo programos skirtos visai šeimai. Šeimos patrauklia aktyvių ir linksmų loginių žaidimų forma buvo praktiškai mokomos atminties ir susikaupimo gerinimo metodų, streso ir neigiamų emocijų valdymo būdų, sveikos mitybos kultūros, fizinių pratimų, jogos, atpalaiduojančių kvėpavimo pratimų, meditacinės muzikos ir garso terapijos. Stovyklos dalyviai užsiėmimų bei paskaitų metu sužinojo ir išmoko pažinti save, analizuoti savo pojūčius, kontroliuoti emocijas, palaikyti savo energiją, pakilią nuotaiką, girdėti tylą, atsipalaiduoti ir susikoncentruoti. Taip pat buvo mokomasi dirbti grupėje, atverti kūrybinius gebėjimus, nebijoti klaidų, gerbti ir mylėti save bei aplinkinius. Dalyviai, stovyklos aptarimo metu pabrėžė, jog bendravimo, sveikos gyvensenos mokytis kur kas smagiau žaidžiant žaidimus negu klausantis nuobodžių pamokymų, todėl daugelis iš jų norėtų tokio pobūdžio praktiniuose užsiėmimuose dalyvauti dar kartą.
Tikimės, jog po šios stovyklos dalyviai įgijo praktinių sveikos gyvensenos ir sveikatos stiprinimo žinių, atgavo vidinę ramybę ir pasitikėjimą, patobulino savo bendravimo įgūdžius, pailsėjo ir tiesiog pabuvo kartu.

Prie stovyklos organizavimo ir pravedimo aktyviai prisidėjo Anykščių vaikų ir jaunimo užimtumo centro savanoriai.

 


© Anykščių vaikų ir jaunimo užimtumo centras